0543 958 64 58
tren
Sosyal Medya Hesaplarımız

Havalandırma Çeşitleri nelerdir ?

03 Ağustos 2018
347 kez görüntülendi
Havalandırma Çeşitleri nelerdir ?

Havalandırma Çeşitleri nelerdir ?

Bu standartları yakalamak için ortam hacmini, ortamda bulunan insan sayısını ve eşya miktarını belirlemelisiniz. Tam olarak söz edecek olursak, saat başı ortama verilmesi gereken temiz hava miktarı;Uzun süre boyunca hiç açılmayan emtia depoları bulundukları ortamın havasını zamanla ağırlaştırır ve ortamda nefes alınamaz hale gelir. Bu tarz ortamlarda rahat nefes alabilmek için dünya standartları tarafından belirlenen havada bulunabilecek karbondioksit oranı en fazla 10 bin de 3,  nem ise yaklaşık olarak yüzde 50 civarında olmalıdır.

Ortamın hacmi,

Ortamın kullanılış biçimi,

Ortamda bulunan insan sayısı ve insan aktiviteleri,

Ortamda bulunan malzemeler,

Ortamın mutfak ve lavabolara olan uzaklığı gibi etkenlere bağlıdır.

Havalandırma Çeşitleri Nelerdir?

1- Lokal Havalandırma Sistemleri

Tek katlı ofis ve işletmeler, ev ve diğer yaşam odalarının havalandırmasında kullanılır. Lokal havalandırma için gerekli olan klima çeşitleri genellikle duvar tipi inverter klimalar olup, 220V gerilimde çalışan elektrik motorlu ve filtre fanlı klimalardır. Bu klimalar genellikle orta ve küçük boyutlu olup cam ve duvarlara asılabilecek klimalardır.

2- Merkezi Havalandırma Sistemleri

Bu havalandırma sistemleri insanların daha yoğun olduğu bölgelerde kullanılır. Buna en güzel örnek alışveriş merkezleri çok katlı ofis ve iş merkezleridir. Merkezi havalandırma sistemi kullanan klima sistemleri içerisinde hücreli aspiratör ve geniş bir kanal tesisatı içerir.

3- Davlumbaz Havalandırma Sistemleri

Bu havalandırma sistemleri restoranların mutfaklarında kullanılan klima sistemleridir. Mutfak ortamında insan sağlığına zararlı ocak gazının ortamdan dışarı atılması asıl sebeptir. İkincil amaç mutfaktaki yemek kalıntılarını dışarı atmaktır. Yemek kokuları havayı ağırlaştıracağı için çalışma performansını olumsuz yönde etkileyecektir. Ancak yanık gazların ortama yaydığı zehirleyici gazlar zamanla meslek hastalıklarına yol açar. İş sağlığı ve güvenliği kanununa göre mutfak bölümünün hacmi ve ocakların potansiyeli baz alınarak uygun davlumbaz havalandırması kurulmalıdır. Alyatek ile iletişime geçerek mutfak havalandırması hakkında detaylı bilgi elde edebilirsiniz.

 

Tikla Ara - 0543 958 64 58 - Hemen Arayın